Ana sayfa Bilgisayar Bilgisayarın Geçmişi

Bilgisayarın Geçmişi

356
0

Bilgisayarlar her saniye daha da fazla hayatımıza girmekte, vazgeçilmez ve geriye dönülmez bir biçimde tüm hayatımızı kuşatmakta. Hızları ve yüksek işlem kapasiteleriyle baş döndüren teknoloji harikası bilgisayarlar nasıl gelişti?

Bilgisayar nedir? Bilgisayarların nasıl geliştiğini anlamak için önce neden ihtiyaç duyduğumuzu araştıralım.

Veri İşleme Yöntemleri ve Tarihsel Süreç

Resim 1.1: Müzik Kutusu

Veriyi toplamak ve depolayıp saklamak uğruna bu güne kadar yaptıklarımız günümüz modern bilgisayarlarını oluşturmak için birer basamak olmuştur.

Nostaljik görünümlü küçük müzik kutularındaki dönen çıkıntılı ve yuvarlak silindir, bir müzik bestesi verisi saklayabilirdi. Silindir döndükçe sıralanmış ince tellere çarpan düzenli çıkıntılar, bir müzik bestesini defalarca aynı biçimde çalabiliyordu.

Delikli kartları tanımlayarak ilk bilgisayar denilebilecek aygıtı betimleyebiliriz. Delikli kartlar, 19. yüzyılın sanayileşme etkisinden doğrudan etkilenerek ortaya çıkmış bir veri işleme yöntemiydi. O dönemlerde yaygın olarak kullanılan dokuma tezgahlarında işlenen tekstil ürünlerinin deseninden, nüfus sayımına kadar geniş bir kullanım alanına sahip olan delikli kartlar daha sonra yerini elektronik işlemcilere bırakmıştır.

Bilgisayarın Sınıflandırılması

1854 yılında George Boole tarafından ikili sayı sistemi türetilmiştir. Bugün bilgisayarlar bu sisteme göre çalışmaktadır.

Bilgisayarları gelişim sırasına göre dört temel sınıfta inceleyebiliriz.

  • 1. Nesil Bilgisayarlar Lambalı Sistem
  • 2. Nesil Bilgisayarlar Transistörlü Sistem
  • 3. Nesil Bilgisayarlar Devre Kartı Kullanan Sistem
  • 4. Nesil Bilgisayarlar Modern Bilgisayarlar

Sırasıyla bu bilgisayarlara ve nasıl çalıştıklarına bir göz atalım.

1. Nesil Bilgisayarlar Lambalı Sistem

Bu sınıf bilgisayarların ilki 1941 yılında yapılan ENIAC’tır.

ENIAC: Electronic Numerical Integrator and Computer (Elektronik Sayısal Birleştirici Bilgisayar)

1941 yılında Pensilvanya Üniversitesi Balistik Araştırmaları Laboratuvarı’nda John Maucly liderliğindeki bir takımla Amerikan ordusunun emri üzerine yapımına başlanan ENIAC, 1943 yılında anahatları ortaya çıkmış ve 1945 yılında kullanılmaya başlanmıştır ancak basına tanıtılması 1947 yılını bulur.

18.000 lambadan oluşan ENIAC çalışırken 150 kW/h(kilovat saat) enerjiye ihtiyaç duyuyordu. İkinci dünya savaşı sırasında silahlar için menzil ve mermi yolu hesaplamalarında kullanılan tabloların hazırlanmasında kullanılmıştır. Hidrojen bombasının hesaplamaları için de kullanılan ENIAC daha sonra kendinden daha az enerji tüketen ardılları EDVAC ve ORDVAC yapılmasıyla 2 Ekim 1955’te fişi çekilmiştir.

2. Nesil Transistörlü Sistem

Devam edecek…

YANITLA

Lütfen yorumunuzu girin!
Adınızı girin